תאונת דרכים שמעורבים בה כמה רכבים

crash, car, car wallpapers-1308575.jpg

מה דין תאונת דרכים שמעורבים בה כמה כלי רכב:

העיקרון הכללי של הפלת"ד שאם יש תאונה אזי הנהג הוא אחראי, אבל ביותר מרכב אחד, אזי יש את סעיף 3 שמבחין בין נוסעים להולכי רגל.

מהו לשון סעיף החוק?

סעיף 3. (א) לחוק פיצויים לנפגי תאונות דרכים קובע כך: בתאונת דרכים שבה היו מעורבים מספר כלי רכב, תחול על כל נוהג האחריות לנזקי הגוף של מי שנסע בכלי הרכב שלו.

בהמשך לכך נקבע בס"ק (ב): נפגע אדם מחוץ לכלי הרכב, בתאונת דרכים שבה היו מעורבים מספר כלי רכב, יהיו הנוהגים חייבים כלפיו יחד ולחוד; בינם לבין עצמם ישאו בנטל החיוב בחלקים שווים; לענין חלוקת החבות בין הנוהגים לפי סעיף קטן זה, רואים כלי רכב כמעורב בתאונת דרכים אם בעת התאונה היה מגע בינו לבין כלי רכב אחר או בינו לבין הנפגע.

השאלה היא כיצד קובעים שרכב מעורב בתאונה?

ונתחיל בדוגמא, שא' נוהג ברכב והחנה את רכבו בחניית נכים בתוך קניון וחלף רכב ב' ופגע ברכבו של א' בעוד א' יושב ברכבו, ובתוך הרכב של א' יושבים כמה נוסעים. גדר הספיקות הוא שלכאורה מעורבים שני כלי רכב. וכדי לבדוק את המעורבות של הרכב, לוקחים את כל הרכבים האחרים ומנתקים אותם מהסיטואציה ובודקים את אותו הרכב לבד האם הוא נחשב מעורב או לא. ולכן בדוגמא שלנו, אנו בודקים את רכבו של ב' שחולף ונתקע לא ברכב אלא בסתם חפץ ולכאורה זה תאונה ונכנס להגדרה. ואז ממשיך לרכב הבא שהוא רכב א' שחונה. ולכן בודקים שיש רכב חונה שנכנס בו חפץ, הרי לכאורה זה לא נכנס להגדרה כיוון שהוא רכב חונה, אבל מצד שני יש ריבוי שזה חניה אסורה אבל בגלל שזה בקניון ולא מפריע לאף אחד ואין סיכון הרי אין מה לרבות וממילא זה לא נחשב כתאונה.

automobile, car, barn-176989.jpg

דוגמא: נהג משאית שראה שמשאית אחרת מקולקלת ולכן עוצר בצד ועוזר לו. ותוך כדי העזרה עברה משאית שלישית ופגעה במשאית המקולקלת וכתוצאה פגעה בנהג שהגיע לעזור. הרי לכאורה יש כאן 3 מעורבים. לגבי המשאית החולפת יש תאונה ולגבי המשאית המקולקלת גם יש תאונה, הרי כמה רכבים מעורבים, ואז יש הולך רגל שהיה מגע פיזי עם הרכב.

* אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי.

סיכום והמלצה

תחום הנזיקין ובייחוד תאונות דרכים הוא עולם מורכב הדורש שימת לב לפרטים הקטנים וניסיון וידע מקצועי ולכן נדרש עורך דין מומחה לתאונות דרכים. אנו כאן במשרד עורך דין מנחם קורן, נוכל לתת לכם את כל הידע הנדרש לכל סיטואציה מורכבת ככל שתהיה כתוצאה מתאונת דרכים.

יש לכם שאלה? משהו לא ברור לכם? עדיין צריכים ייעוץ?

צרו עימנו קשר ונשוב אליכם בהקדם:

דברו איתנו

ליצירת קשר

טלפונים

מייל

שעות פעילות

ראשון-חמישי: 08:00-17:00

ימי שישי וערבי חג- 08:00-12:00

מאמרים נוספים:

agriculture, cropland, aerial view-1867212.jpg

הפקעת מקרקעין-רקע והליך ביצוע

הפקעת מקרקעין-רקע: הפקעת מקרקעין הוא למעשה רכישה כפויה של זכויות של אדם פרטי במקרקעין, על ידי המדינה או רשויות מקומיות, לצרכי ציבור, בדרך כלל משלמים תשלום פיצוי כספי לבעל הקרקע. אלא שברוב המקרים, ההפקעה נעשית על ידי הרשויות באופן אוטומטי, ללא צורך שהוא נחוץ באמת. במקרים אחרים נמצא כי הרשויות כלל לא עושות שימוש בקרקע שהופקעה מבעלי הקרקע.

קרא עוד »
architect, plan, construction-3979490.jpg

היטל השבחה בתמ"א 38

היטל השבחה – רקע והמקור לכך: לפני שנדון לגבי היטל השבחה בתמ"א 38, נסביר מהו היטל השבחה ומתי משלמים אותו. בחוק התכנון והבנייה נקבע בסעיף 196א כך: "ועדה מקומית תגבה היטל השבחה בשיעור, בתנאים ובדרכים שנקבעו בתוספת השלישית ועל פיה". השאלה מהי "השבחה" עליו הסעיף מדבר. נפנה להגדרה שנקבעה בסעיף 1(א) בתוספת השלישית, הקובעת כך: "עליית שווים של

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *