הפקעת מקרקעין-רקע והליך ביצוע

הפקעת מקרקעין-רקע:

הפקעת מקרקעין הוא למעשה רכישה כפויה של זכויות של אדם פרטי במקרקעין, על ידי המדינה או רשויות מקומיות, לצרכי ציבור, בדרך כלל משלמים תשלום פיצוי כספי לבעל הקרקע. אלא שברוב המקרים, ההפקעה נעשית על ידי הרשויות באופן אוטומטי, ללא צורך שהוא נחוץ באמת. במקרים אחרים נמצא כי הרשויות כלל לא עושות שימוש בקרקע שהופקעה מבעלי הקרקע. בתי המשפט קבעו לאורך השנים, שמטרת ההפקעה שלמענה הופקעו המקרקעין מלכתחילה חייבת להישמר לכל אורך חיי ההפקעה. דהיינו, צריך להישמר ה”צורך הציבורי” או “המטרה הציבורית” לשמם הופקעו המקרקעין.

agriculture, cropland, aerial view-1867212.jpg

בעת שמפקיעים קרקע פרטית, עוברים בעצם הזכויות מבעל הקרקע לידי המפקיע שזה רשויות המדינה ו/או רשויות מקומיות. מדובר באקט שהוא חד צדדי וכפוי, ובעת שהוא מבוצע אין צורך באמת ברשות והסכמת בעל הקרקע. מטרת ההפקעה היא לקנות למפקיעה את הזכויות במקרקעין. פעמים רבות אנו נתקלים בבעלי זכויות בקרקע שאינם מסכימים להשלים עם הסיטואציה הזו, בה קרקע שלהם עוברת למדינה מבלי שיש להם דעה בנושא הזה, וצריך להבין שאמנם זה דבר מאוד מצער וקשה לקחת קרקע מאדם אשר השקיע בה את מירב חייו והונו, אבל זה המצב בפועל, ולא יעזור כל תביעה שהיא נגד המדינה בכדי למנוע זאת, אלא אם כן נפלו פגמים מהותיים בעת ביצוע ההפקעה וכדו', אבל מדובר במקרים חריגים מאוד (ראו למשל פסקי דין בעניין המבחנים השונים למצב של פגמים בהליך ההפקעה: בע"א 8824/07 רות מטר נ' הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תל אביב, פסקה 12 וההפניות שם (18.2.2010), ע"א 1359/20 מרגרית תייר נ' עיריית תל אביב יפו, פסקה 18 (21.2.2022)).

הפקעה- המקור לכך בחוק:

נקדים ונאמר שהפקעת מקרקעין מתבצעת בהתאם לפקודת הקרקעות, שהוא חוק משנת 1943 ומאז לא נחקק חוק חדש, ועל פי החוק הזה בלבד, רשויות המדינה ורשויות מקומיות מבצעות הפקעות.

בהתאם לחוק, רשויות יכולות להפקיע מקרקעין בשלב ראשון, וזאת כאמור ללא כל צורך בהסכמה מצד בעלי המקרקעין, מה שכן בשלב הבא, לאחר שהופקעו המקרקעין, רשאי בעל הקרקע במקרים מסויימים לקבל פיצויים על אותם מקרקעים, והכול בהתאם לערך הקרקע נכון ליום ההפקעה (בדרך כלל משנים את התב"ע ואז ערך הקרקע להפקעה הוא נמוך יחסית, ולכן כדאי עוד בשלב מוקדם בעת שינוי התב"ע להגיש תביעה לפיצויים לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה, ולא לחכות לשלב ההפקעה בפועל, כי תביעות שכאלה מתיישנות בדרך כלל אחרי 3 שנים)

הליך ביצוע הפקעת המקרקעין בפועל:

בהתאם לסעיף 8 לפקודת הקרקעות, רשאים רשויות המדינה לפנות לבית המשפט בכדי לקבל צו המורה לבעל הקרקע למסור את החזקה לרשות, אם הוא מתנגד למסור אותם. מדובר בהליך קצר שמתנהל בבית המשפט, היות ובדרך כלל בתי המשפט נוטים לרוב לתת את הצו הזה לפינוי בעל המקרקעין מהקרקע, וזאת לאחר שהרשות הוכיחה לבית המשפט כי קיימה את התנאים למתן הצו.

מה הם התנאים למתן צו למסירת חזקה במקרקעין לידי הרשות?

בפסק הדין הידוע כרע"א 3092/01 יהודה קיסר נ' הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל-אביב יפו, פ"ד נז(1) 313 (2003) (להלן: "פסק דין קיסר") נקבעו 4 תנאים שעל הרשות להראות בפני בית משפט אותם היא ביצעה, ולאחר מכן בית המשפט יורה בצו למסירת החזקה. ואלו התנאים: אחד, כי פורסמה ברשומות (מדובר בילקוט הפרסומים הרשמי של משרד המשפטים) פרסומים הודעה על הכוונה להפקיע את המקרקעין לפי סעיף 5 לפקודה (שהוא הסעיף הקובע כי יש לבצע פרסום); שניים, כי פורסמה ברשומות הודעה למסירת החזקה במקרקעין לפי סעיף 7(1) לפקודה (סעיף 5 מודיע על ההפקעה וסעיף 7 מורה על מסירת החזקה לאחר ההפקעה); שלושה, כי הגיע המועד שנקבע בהודעה שניתנה לפי סעיף 7(1) לפקודה לתפיסת החזקה, וארבעה, כי הבעלים או המחזיקים מסרבים להרשות לרשות המפקיעה לתפוס את החזקה.

מהו ההליך שמתקיים בבית המשפט?

בלא מעט מקרים, בעלי הקרקע מסרבים בכל זאת למסור את הקרקע לידי הרשות, ולכן בדרך כלל הרשות מגישה תביעה כאמור לעיל, לפי סעיף 8 לחוק בכדי שבית המשפט יתן צו. בהתאם לפסיקת בית המשפט בעניין זה (כמו הלכת קיסר וראו עוד ע"א 7486/21 הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ירושלים נ' עבאסי, פסקה 18 (8.3.2022); ע"א 119/01 פרץ אקוניס נ' מדינת ישראל, פ"ד נז(1) 817, 840 (2003)), זה הליך שנועד להיות מהיר, ויש לקיימו ללא שיהוי, ובדרך כלל בתי המשפט כבר בשלבים הראשונים של ההליך מבהיר לצדדים כי הוא ייתן פסק דין וצו המורה לבעל הקרקע לפנות את המקרקעין.

* אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי.

סיכום והמלצה

תחום ההפקעות הוא עולם מורכב הדורש שימת לב לפרטים הקטנים וניסיון וידע מקצועי. אנו כאן במשרד מנחם קורן, נוכל לתת לכם את כל הידע הנדרש לכל הפקעה שביצעו לכם ו/או לתביעות פיצויים בעקבות ההפקעה, בו נדרש ניסיון מקצועי ורקע קודם.

יש לכם שאלה? משהו לא ברור לכם? עדיין צריכים ייעוץ?

צרו עימנו קשר ונשוב אליכם בהקדם:

דברו איתנו

ליצירת קשר

טלפונים

מייל

שעות פעילות

ראשון-חמישי: 08:00-17:00

ימי שישי וערבי חג- 08:00-12:00

מאמרים נוספים:

agriculture, cropland, aerial view-1867212.jpg

הפקעת מקרקעין-רקע והליך ביצוע

הפקעת מקרקעין-רקע: הפקעת מקרקעין הוא למעשה רכישה כפויה של זכויות של אדם פרטי במקרקעין, על ידי המדינה או רשויות מקומיות, לצרכי ציבור, בדרך כלל משלמים תשלום פיצוי כספי לבעל הקרקע. אלא שברוב המקרים, ההפקעה נעשית על ידי הרשויות באופן אוטומטי, ללא צורך שהוא נחוץ באמת. במקרים אחרים נמצא כי הרשויות כלל לא עושות שימוש בקרקע שהופקעה מבעלי הקרקע.

קרא עוד »
architect, plan, construction-3979490.jpg

היטל השבחה בתמ"א 38

היטל השבחה – רקע והמקור לכך: לפני שנדון לגבי היטל השבחה בתמ"א 38, נסביר מהו היטל השבחה ומתי משלמים אותו. בחוק התכנון והבנייה נקבע בסעיף 196א כך: "ועדה מקומית תגבה היטל השבחה בשיעור, בתנאים ובדרכים שנקבעו בתוספת השלישית ועל פיה". השאלה מהי "השבחה" עליו הסעיף מדבר. נפנה להגדרה שנקבעה בסעיף 1(א) בתוספת השלישית, הקובעת כך: "עליית שווים של

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *